Malmgårdin Panimo tuotti kesäksi kaksi raikasta kausiolutta.— Dry Hop Pilsner on gluteeniton maukas pilsner ja Kuningatar Sour taas osuu ja uppoaa kuumana käyvään hapanoluttrendiin.
Malmgård Dry Hop Pilsner 5,5% on suodattamaton, rapsakan katkera, trooppisen hedelmäisesti humaloitu pilsner, jossa speltin pähkinäisyys tuo mallaspohjaan vivahteikkuutta ja tasapainottaa mukavasti oluen humalavetoista makumaailmaa.
Malmgård Kuningatar Sour 5,0% on vadelmalla, mustikalla ja mansikalla maustettu uusi hapanolut, joka saattelee maistajansa kirpeän marjaisten ja raikkaan happamien makujen pariin.
”Olemme saaneet ilahduttavaa palautetta hapanoluistamme niin ravintola-asiakkailta kuin myös olutfestivaalien väeltä. On hienoa tuoda Kuningatar Sour kauppojen hyllyille ja lähteä kehittämään yhä uusia makuja erikoisoluiden sarjaamme”, kertoo Malmgårdin Panimon Tuomas Markkula.
Oluet ovat saatavilla valikoiduista K-ryhmän kaupoista ja ravintoloista. Kuningatar Sour myös valikoiduista S-ryhmän myymälöistä.
Lähde ja kuva: Malmgårdin Panimon tiedote